Haberler

20 OCAK
2016
SÖYLEŞİ VE İMZA GÜNÜ

İSTİKLAL MARŞI YAZARIMIZ MEHMET AKİF ERSOY'UN TORUNU SELMA ARGON SON KİTABI "DEDEM MEHMET AKİF" İLE MÜREKKEBİ KURUMADAN OKUYUCUSUYLA BULUŞUYOR...

 

"Ben şimdi ailemin gözleri neden hep hüzünlüydü, neden hep kıyıda köşede sessiz yaşadılar daha iyi anladım. Bu belgeleri görmediler ama babalarının yanına giderken peşlerine düşenleri hissettiler" 
-Mehmet Âkif'in torunu Selma Argon-

Dedem Mehmet Âkif kitabı, biri hâlâ hayatta olan, diğeri röportajlar yapılırken yaşamını yitiren Mehmet Âkif'in iki torunu Selma ve Ferda Argon'la, bu alandaki çalışmalarıyla göz dolduran Fatih Bayhan'ın röportajlarından oluşmaktadır. Mehmet Âkif'in hayat ve şiir anlayışı, ailesine bakış açısı, ailesiyle ilişkileri; bugüne kadar konuşulmamış, hiç dillendirilmemiş birçok noktayı ailesinin son fertlerinden torunlarıyla konuşuyor ve açıklığa kavuşturuyoruz…

-Mehmet Âkif nasıl bir insan, nasıl bir eş, nasıl bir baba ve nasıl bir dedeydi? 
-Milli Mücadele ve Kurtuluş Savaşı yıllarında neler yaşadı? 
-Gönüllü sürgüne neden gitti? 
-Gönüllü sürgün yeri Hilvan'da neler yaşadı ve neler ile meşgul oldu? 
-En yakın dostları kimlerdi? 
-Nerede ve nasıl vefat etti? 
-Kendisi vefat ettikten sonra ailesinin akıbeti ne oldu? 
-Oğlu Emin'in netameli ölümünün ardındaki sır neydi? 
-Tüm aile şimdiye kadar neden hep susmayı tercih etti?

Tüm bu soruları Fatih Bayhan soruyor, Milli Şairimiz Mehmet Âkif'in torunları Selma ve Ferda Argon sizin için cevaplıyor…
(Tanıtım Bülteninden)Sayfa Sayısı: 224

Baskı Yılı: 2015

24 ARALIK
2015
SÖYLEŞİ / İMZA GÜNÜ
YAZAR PROF. DR. MİM KEMAL ÖKE SON KİTABI "DERVİŞİN SEYİR DEFTERİ" İLE MÜREKKEBİ KURUMADAN BALABAN TEKKESİ KÜLTÜR EVİ'NDE OKUYUCULARIYLA BULUŞUYOR.
 
Dertli ile dertlenir misin, onun derdine ortak olur musun?
 
Tasavvuf, muhabbet ilmini marifete dönüştürebilme kemâlidir. Bunu öğretme metodolojisidir. Yolculuğun kaptanı ise bu yollardan geçmiş bilge bir kılavuz olan mürşittir. Dervişin Seyir Defteri'nde bu rolü Hz. Mevlânâ üstlenecek ve onun dili egemen olacaktır. Müridin yol haritası, Mesnevî-i Şerif'ten izlenecek; neyin, hangi sırayla yapılması gerektiği Cenab-ı Pir'in eşsiz beyitlerinden yararlanarak aktarılacaktır.
 
Ne var ki, bu, Mevlevi yolunun kendine özgü adap ve erkânına tahsis edilmiş bir egzersiz değildir. Elinizdeki kitap, mürşit ile derviş arasındaki "dilsiz-dudaksız görüşmeleri", daha doğrusu mürşidin yolcuya verdiği nasihatleri içermektedir. Mürşidin evlâdını durak durak nasıl Hz. Aşk'a taşıyacağı anlatılmaktadır.
 
Dervişin Seyir Defteri, 21. yüzyıl insanının dokusuna uygun bir terminolojiyle bu hayli girift âlemi, özünü muhafaza ederek sizlere tanıtmaya gayret etmektedir. Dervişin halden hale geçişleri, Allah'a yolculuğun hangi merhalelerden geçtiği resmedilmeye çalışılacaktır. Evlâdım, burası yaralı ceylanlar kulübüdür, katılmak istersen vur kapıya!
(Tanıtım Bülteninden)
 
 
 
Sayfa Sayısı: 288
19 KASIM
2015
SÖYLEŞİ VE İMZA GÜNÜ

YAZAR SADIK YALSIZUÇANLAR'IN SON KİTABI "DİYAMANDİ" MÜREKKEBİ KURUMADAN BALABAN TEKKESİ KÜLTÜR EVİ'NDE OKUYUCULARIYLA BULUŞUYOR.

"Mürekkebi Kurumadan" Söyleşi ve İmza programımız başlıyor.
Bu ay ilkini gerçekleştireceğimiz programımızda, modern edebiyatın sevilen ve ilgiyle takip edilen yazarlarından Sadık Yalsızuçanlar'ı konuk ediyoruz.

Hak âşıklarının hayatını, kendine has üslûbundan okuduğumuz yazar, bu kez Yaman Dede'nin, diğer adıyla Diyamandi'nin hakîkat yolundaki hayat hikâyesini anlatıyor.

Diyamandi ismiyle yayımlanan roman, Yaman Dede'nin üslûbuyla gönlü yanık bir genç kıza yazılmış mektuplardan oluşuyor. 
Roman, tasavvuf sahasında birbirinden kıymetli eserleri okuyucuyla buluşturan H Yayınları tarafından yayımlandı ve raflarda yerini almaya başladı.

Henüz mürekkebi kurumadan bu özel eseri okumak; değerli yazarımızdan Hakk aşığı Diyamandi'yi dinlemek için 19 Kasım Perşembe günü Saat 19:30'da kültür evimizin nezih ortamına bekliyoruz. Bütün dostlar davetlimiz...

 

1
Tüm hakları saklıdır. 2015
Üsküdar Belediyesi Kültür Müdürlüğü